Agregat ścierniskowy (kultywator podorywkowy)

Obróbka gleby bezpośrednio po żniwach powoduje: szybkie kiełkowanie resztek nasion zbóż i chwastów, umożliwia szybkie gnicie resztek pożniwnych oraz zatrzymuje wilgoć w glebie.

Resztki ziarna zboża oraz nasiona chwastów kiełkują najlepiej, gdy gleba po żniwach jest uprawiona całkiem płytko. Również słoma łatwiej zmienia się w próchnicę, gdy ściernisko jest wymieszane na małej głębokości.

Agregat ścierniskowy składa się z:

  • ramy z dwoma rzędami łap z podcinaczami, które podcinają, odwracają i spulchniają zewnętrzną warstwę gleby oraz mieszają ją z resztkami pożniwnymi
  • sekcji talerzy ustawionych ukośnie, które zagarniają powstałe bruzdy
  • wału, który wyrównuje powierzchnię pola, kruszy i ugniata spulchnioną glebę w celu przyspieszenia jej osiadania oraz lepszego podsiąkania wody

Agregat ścierniskowy występuje w dwóch opcjach zabezpieczenia, dzięki czemu może być stosowany na glebach o różnym stopniu zakamienienia.

Ścinalne (kołek) - takie rozwiązanie sprawdza się jedynie na gruncie o małym stopniu zakamienienia.

Non stop (sprężyna) - zabezpieczenie sprężynowe chroni urządzenie przed uszkodzeniem, odpowiednio dobrana siła wyzwalająca na sprężynie, pozwala na swobodne ominięcie przeszkody. W przypadku natrafienia zęba na kamień uchyla się on razem ze słupicą, ściskając sprężynę, która po ominięciu przeszkody wraca do pozycji roboczej.

Dużym atutem agregatu ścierniskowego jest możliwość zabezpieczenia sekcji talerzy do ramy maszyny kołkiem zrywającym, co zapobiega przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kroje tarczowe oprócz zagarniania powstających bruzd (mieszania ścierniska) skutecznie kruszą zbryloną glebę. Wał doprawiający rozdrabnia i ugniata powierzchnię gleby dzięki czemu pole jest wyrównane na całej powierzchni.

W zależności od preferencji klienta agregat można wyposażyć w wał strunowy z płaskowników lub rur.

Firma SKOTAREK oprócz standardowego 3-punktowego mocowania agregatu ścierniskowego oferuje uniwersalną oś zaczepową, która ułatwia zawieszanie na cięgnach dolnych ciągnika. Podłączanie belki jest proste - wystarczy włożyć ją w ramiona dolne podnośnika, cofnąć ciągnikiem i unieść agregat (po zamocowaniu łącznika górnego). System ten znacznie upraszcza czynności związane z zaczepieniem nawet na nierównym placu manewrowym.

Zastosowanie uniwersalnej osi zaczepowej znacznie ułatwi agregowanie urządzenia z ciągnikiem.

Dane techniczne

Parametry techniczne jm
Szerokość robocza mb 2,1 2,6 3,0 3,9
Liczba zębów szt. 5 6 7 9
Rozstaw między zębami mm 425 425 425 425
Liczba krojów tarczowych szt. 6 7 8 10
Średnica krojów tarczowych mm 420 420 420 420
Średnica wału strunowego mm 500 500 500 500
Prędkość robocza km/h 10-15 10-15 10-15 10-15
Zapotrzebowanie mocy KM 75-90 80-100 110-130 140-170
Masa kg
Zabezpieczenie śrubowe 680 795 990 1270
Zabezpieczenie sprężynowe 765 895 1110 1425

Do produkcji użyto wysokogatunkowych materiałów oraz podzespołów najwyższej jakości. Pozwoliło to zoptymalizować masę i gabaryty agregatu, przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości, co zapewnia właściwe wykorzystanie mocy ciągnika.

W rezultacie powstały agregaty spełniające wysokie wymagania rozwijającego sie rolnictwa, zadowalające najbardziej wymagających klientów.

Konstrukcja ta jest trwała i niezawodna w działaniu, oraz prosta w obsłudze.

Producent zapewnia obsługę gwarancyjną przez okres 12 miesięcy od daty sprzedaży, przy użytkowaniu zgodnym z przeznaczeniem, w warunkach eksploatacyjnych określonych w instrukcji obsługi. Uprawnienia gwarancyjne są realizowane po przedstawieniu ważnej gwarancji.