TORNADO3 HORIZON

Uniwersalny rozrzutnik z wąską obniżoną skrzynią i kołami o średnicy XXL - doskonałe połączenie do wydajnej pracy bez ugniatania podłoża. Idealny rozrzutnik do ciągników o mocy od 160 KM.

Tornado3 Horizon to sztandarowy produkt w ofercie rozrzutników z wąską skrzynią ładunkową ze stołem rozrzucającym marki JOSKIN. Ich podstawowa konstrukcja opiera się na modelu Tornado3 z pionowymi wałkami i na tych samych podstawowych zasadach - lekkość, wytrzymałość i łatwość konserwacji. Rozrzutnik Tornado3 jest trwały i niezwykle zwrotny, a także ekonomiczny, pod względem finansowym oraz energetycznym. Jego wąska, specjalnie obniżona skrzynia, w połączeniu z szerokimi kołami o dużej średnicy, zapewnia łatwość jazdy i dobrą przyczepność do podłoża (przy mniejszym nacisku) w każdym terenie.

Wąska skrzynia

Na pierwszy rzut oka można by sądzić, że wąska skrzynia ma mniejszą pojemność niż szeroka. Jednak po porównaniu szybko okazuje się, że to tylko złudzenie optyczne. Dzieje się tak, ponieważ wąskie skrzynie mają niższą konstrukcję i często wyższe burty niż w przypadku rozrzutników z szeroką skrzynią, co również znacznie ułatwia załadunek. Skorupowa skrzynia oraz różne elementy, takie jak dyszel i rama adaptera, są wykonane ze stali HLE. Maszyna ta charakteryzuje się wytrzymałością i dynamiką, dzięki czemu nie trzeba dodawać bocznych wzmocnień skrzyni, co sprawia, że ma ona znacznie mniejszą masę własną. Maksymalną ochronę, a tym samym większą trwałość Tornado3 Horizon, zapewnia również wysokiej jakości powłoka lakiernicza 2K. Skrzynia o wysokości 1370 mm ma ładowność od 11,50 m³ do 17,60 m³ (lub więcej, jeśli dodamy nadstawki). Przenośnik składa się z 2 ogniwowych łańcuchów Ø 16 mm o wartości 80 (jest to obecnie najwyższa wartość dla łańcuchów napędu) i jest przykręcony do listew z profili zamkniętych. Przesuwa się on po przykręcanej podłodze z ocynkowanej blachy, którą łatwo wymienić w przypadku zużycia. Przenośnik (na reduktorze Ø 60 mm) ma łatwo dostępne boczne napinacze. Skrzynia tworzy w ten sposób prosty kanał, którym obornik przesuwany jest w stronę ramy adaptera. Rama jest szersza (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz) niż korpus, co pozwala na rozprowadzenie dostarczonego produktu na całej dostępnej powierzchni, zanim zostanie rozdrobniony przez wałki i równomiernie wyrzucony przez talerze z łopatkami.

Zawieszenie dyszla

Wszystkie rozrzutniki obornika Tornado3 Horizon są seryjnie wyposażone w automatyczne, hydrauliczne zawieszenie dyszla. Zasada jego działania polega na umieszczeniu, po obu stronach dyszla, siłowników połączonych z dwoma zbiornikami azotu. System ten zapewnia nie tylko wyjątkowy komfort jazdy przy większych prędkościach, ale również utrzymanie stabilności pojazdu podczas przewożenia każdego ładunku. Takie rozwiązanie pozwala operatorowi na komfortową jazdę przy wyższych prędkościach, niezależnie od terenu.

Układ jezdny

Odpowiednio dobrana oś jednoosiowego Tornado3 Horizon jest w standardzie przykręcona pod skrzynią ładunkową. Ponadto jest ona przestawna, co pozwala na idealne wyważenie z odpowiednim naciskiem na oczko pociągowe, niezależnie od konfiguracji opon. Taki montaż pozwala na zastosowanie kół o większej średnicy, przy czym nie musi dochodzić do kontaktu z silnikiem hydraulicznym przenośnika lub innymi elementami adaptera. Oczko pociągowe również jest przykręcane, a więc można je wymienić w dowolnym momencie bez konieczności modyfikacji elementów konstrukcji. Dwuosiowe Tornado3 Horizon są standardowo wyposażone w zawieszenie Hydro-Tandem, które zapewnia łatwość jazdy i optymalną stabilność. Rozrzutnik obornika Tornado3 Horizon jest standardowo wyposażony w dwuobwodowe hamulce pneumatyczne. Hamulce hydrauliczne lub mieszane są dostępne jako opcja.

Nawożenie i adapter rozrzucający

Szerokość robocza wynosi na ogół 12 - 22 metrów, w zależności od rozrzucanego materiału. Aby to osiągnąć, dwa poziome wałki (Ø 600 mm na rurze Ø 140 mm) obracają się z prędkością 300 obr./min, aby rozdrobić podawany materiał. Zęby są wykonane ze specjalnej stali S700MC (230 x 50 mm) i przykręcone, co ułatwia wymianę w przypadku zużycia. Rozluźniony materiał jest wyrzucany na zamkniętą osłonę adaptera, a następnie spada na talerze rozrzucające (Ø 1.040 mm) obracające się z prędkością 500 obr/min. 6 regulowanych łopatek przenosi cały rozdrobniony materiał i rozrzuca go równomiernie na dużej szerokości. Przy zbyt włóknistym materiale (np. świeżym oborniku) osłonę adaptera można otworzyć na 100° i umożliwić rozrzucanie głównie przez wałki. Dozowanie na hektar jest łatwe do wykonania poprzez połączenie prędkości jazdy ciągnika z prędkością posuwu taśmy, za pomocą sterownika Ferti-CONTROL 4000 i standardowej zasuwy gilotynowej (ocynkowanej). Zasuwa jest wyposażona w ramiona na zewnątrz skrzyni ładunkowej, by zapewnić optymalny przesuw obornika. Wałki i talerze adaptera są napędzane szerokokątnym wałkiem Walterscheid z mechanizmem wolnego koła od strony ciągnika i z zabezpieczeniem krzywkowym od strony wałków. Wał kardana napędza przekładnię Rögelberga z prędkością 1000 obr./min, do której podłączone są obydwa waki i talerze rozrzucające. Adapter modelu Tornado3 Horizon jest na tyle wysoki, że zapewnia łatwe przesuwanie i rozdrabnianie ładunku, nawet gdy tworzy on wysoką stertę.

Rozrzutnik low czy high tech - wybór należy do odbiorcy!

Rozrzutnik Tornado3 Horizon może być wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt. Można również uzupełnić funkcje standardowego sterownika Ferti-Control 4000, który daje dostęp do elektrycznego sterowania posuwem taśmy, przełączania jej kierunku, sterowania poszczególnymi elementami hydraulicznymi rozrzutnika, połączenia z systemem DPA i wielu innych. Zależnie od potrzeb rozrzutnik można również wyposażyć w system ważenia, statyczny lub dynamiczny z cyfrowym wyświetlaczem w kabinie, w system kontroli Isobus, w monitorowanie nawożenia z GPS-em itd. Wszystko jest możliwe!