TORNADO3

Wąska obniżona skrzynia w wersji XL, w połączeniu z szerokimi kołami o dużej średnicy, zapewnia łatwość jazdy i wysoką jakość rozrzutu w każdym terenie! Idealna maszyna do ciągników o mocy od 120 KM.

Tornado3 to sztandarowy produkt w ofercie rozrzutników obornika z wąską skrzynią ładunkową marki JOSKIN. Razem ze swoim młodszym bratem, modelem Siroko, łączy w sobie cechy, które stanowią istotę konstrukcji maszyn tego typu - lekkość, wytrzymałość i łatwość konserwacji. Rozrzutnik Tornado3 jest trwały i niezwykle zwrotny, a także ekonomiczny, pod względem finansowym oraz energetycznym. Dzięki wąskiej, specjalnie obniżonej skrzyni, połączonej z kołami o dużej średnicy, zapewnia on łatwość jazdy i pozwala zmniejszyć nacisk na podłoże, z którym ma większy kontakt i to niezależnie od terenu.

Wąska skrzynia

Na pierwszy rzut oka można by sądzić, że wąska skrzynia ma mniejszą pojemność niż szeroka, ale po porównaniu, szybko okazuje się, że to tylko złudzenie optyczne. Przykład Tornado3 pokazuje, że wąskie skrzynie zyskują na obniżonej konstrukcji i burtach bocznych, które bardzo często są wyższe niż w rozrzutnikach z szeroką skrzynią. To obniżenie również znacznie ułatwia załadunek.

W Tornado3 zarówno skorupowa skrzynia ładunkową, jak i inne elementy, takie jak dyszel lub rama adaptera, są wykonane ze stali HLE. Maszyna ta charakteryzuje się wytrzymałością i dynamiką, dzięki czemu nie trzeba dodawać bocznych wzmocnień skrzyni, co sprawia, że ma ona znacznie mniejszą masę własną. Maksymalną ochronę, a tym samym większą trwałość Tornado3, zapewnia również wysokiej jakości powłoka lakiernicza 2K.

Dzięki wysokości burt bocznych wynoszącej 1130 mm, 1370 mm lub 1570 mm (w zależności od modelu) rozrzutnik ten ma ładowność od 8,60 m³ do 25,80 m³. W razie potrzeby można ją łatwo zwiększyć, dodając nadstawki.

Przenośnik Tornado3 składa się z 2 ogniwowych łańcuchów Ø 16 mm o wartości 80 (jest to obecnie najwyższa wartość łańcuchów napędu) i z przykręcanych listew z profili zamkniętych. Przesuwa się on po przykręcanej podłodze z ocynkowanej blachy, którą łatwo wymienić w przypadku zużycia. Przenośnik ten (na reduktorze Ø 60 mm) ma również łatwo dostępne boczne napinacze. Skrzynia tworzy w ten sposób prosty kanał, którym obornik przesuwa się w stronę wałków adaptera. A dzięki temu, że jest on szerszy od skrzyni (wewnątrz i na zewnątrz), możliwe jest rozluźnienie struktury przesuwanego ładunku, zanim wałki go rozrzucą.

Zawieszenie dyszla

Wszystkie rozrzutniki obornika Tornado3 są seryjnie wyposażone w automatyczne, hydrauliczne zawieszenie dyszla. Zasada jego działania polega na umieszczeniu, po obu stronach dyszla, siłowników połączonych z dwoma zbiornikami azotu. System ten zapewnia nie tylko wyjątkowy komfort jazdy, nawet przy większych prędkościach, ale umożliwia również utrzymanie stabilności pojazdu podczas przewożenia każdego ładunku. Dzięki temu rozwiązaniu operator może jeździć z większą prędkością (40 km/h), niezależnie od stanu podłoża.

Nawożenie i adapter rozrzucający

Szerokość robocza wynosi na ogół 7 - 16 metrów, w zależności od rozrzucanego materiału. Aby ją uzyskać, obydwa pionowe wałki obracają się z prędkością 423 obr./min i rozrzucają nawóz dzięki przykręcanym zębom ze stali HB400 (80 x 12 mm). U ich podstawy znajdują się dwie samochowające łopatki, które poza popychaniem materiału działają również jak bijaki rozdrabniające.

Dozowanie na hektar jest łatwe z uwagi na połączenie prędkości jazdy ciągnika i prędkości przenośnika (dzięki potencjometrowi w kabinie). Przydatna jest tutaj również ocynkowana zasuwa gilotynowa (opcja) z ramieniem na zewnątrz skrzyni ładunkowej. Wałki adaptera są napędzane szerokokątnym wałkiem Walterscheid z mechanizmem wolnego koła od strony ciągnika i z zabezpieczeniem krzywkowym od strony wałków. Wałek ten napędza z kolei przekładnię, z prędkością 1000 obr./ min, z którą połączone są obydwa wałki adaptera (zabezpieczenie połączeniami z tworzywa). Są one na tyle wysokie, że zapewniają łatwe przesuwanie i rozdrabnianie ładunku, nawet gdy tworzy on wysoką stertę.

Układ jezdny

Odpowiednio dopasowana oś jednoosiowego Tornado3 jest przykręcona pod skorupową skrzynią ładunkową. Ponadto jest ona przestawna, co pozwala na idealne wyważenie z odpowiednim naciskiem na oczko pociągowe, niezależnie od konfiguracji opon. Taki montaż lub zastosowanie kół o większej średnicy jest zatem możliwe, przy czym nie musi dochodzić do kontaktu z silnikiem hydraulicznym przenośnika lub innymi elementami blokującymi. Oczko pociągowe również jest przykręcane, a więc można je wymienić w dowolnym momencie bez konieczności modyfikacji elementów konstrukcji.

Dwuosiowe modele Tornado3 są standardowo wyposażone w zawieszenie Hydro-Tandem, które zapewnia łatwość jazdy i optymalną stabilność.

Wszystkie rozrzutniki obornika Tornado3 są standardowo wyposażone w dwuobwodowe hamulce pneumatyczne. Hamulce hydrauliczne lub mieszane są dostępne jako opcja.

Rozrzutnik low czy high tech - wybór należy do odbiorcy!

Rozrzutnik Tornado3 może być wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny! Można również wymienić czy doposażyć regulator przepływu w najnowocześniejsze terminale sterowania (opcja) - np. Ferti-Control 4000 daje dostęp do elektrycznego sterowania posuwem taśmy, przełączania jej kierunku, sterowania poszczególnymi elementami hydraulicznymi rozrzutnika, połączenia z systemem DPA i wielu innych. Zależnie od potrzeb rozrzutnik można również wyposażyć w system ważenia, statyczny lub dynamiczny z cyfrowym wyświetlaczem w kabinie, w system kontroli Isobus, w monitorowanie nawożenia z GPS-em itd. Wszystko jest możliwe!