VOLUMETRA

And the winner is: Volumetra (Machine of the Year 2017, SIMA Paryż, Francja)! Wóz o zwartej budowie i dużej pojemności, samonośny, lekki i z nisko położonym środkiem ciężkości!

 

Informacje ogólne

Wóz Volumetra jest pojazdem o zwartej budowie z samonośną konstrukcją rurową. Zintegrowana rama gwarantuje bardzo niskie położenie środka ciężkości i daje niezrównaną zwrotność, nawet przy bardzo szerokich oponach. Przedstawiciele międzynarodowej prasy rolniczej docenili zalety tego wozu, nadając mu tytuł maszyny roku 2017 (Machine of the Year 2017) podczas Międzynarodowych Targów Maszyn Rolniczych (SIMA) w Paryżu. Dostępny z podwójną osią i pojemnością 12 500 - 20 000 l oraz z trzema osiami i pojemnością 20 000 - 26 000 l, zalicza się do hitów sprzedażowych wśród wozów asenizacyjnych produkowanych przez firmę JOSKIN od lat. Sekret sukcesu tej serii niewątpliwie tkwi w konstrukcji - nisko położony środek ciężkości, lekki, samonośny zbiornik ze zintegrowaną ramą, większość elementów ocynkowanych ogniowo, wszechstronność oferowanych systemów pompowania, duży wybór osprzętu ssawnego, przygotowanie do szerokich aplikatorów i ramp (standard) itd. Krótko mówiąc, profesjonalne rozwiązanie dla profesjonalistów!

 

Samonośny jednolity zbiornik

Volumetra jest pojazdem mającym solidną i lekką konstrukcję z nisko położonym środkiem ciężkości, co daje doskonały stosunek masy do zwrotności. Zbiornik ze stali HLE oraz rurowa zintegrowana rama są ocynkowane ogniowo i spełniają normę bezpieczeństwa EN707 (zapobieganie wahaniom wzdłużnym). Ramę przyspawano, za pomocą robota, pod zbiornikiem, na całej jego długości. Dyszel i układ jezdny są do niej przykręcone. Rama przejmuje także nacisk i naprężenia spowodowane przez ewentualny osprzęt rozlewający.

Układ jezdny

Wszystkie wozy Volumetra są wyposażone w przykręcany hydrauliczny układ jezdny (ugięcie do 25 cm!). Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ wóz asenizacyjny to zwykle inwestycja na wiele lat (a nawet pokoleń), a z czasem wymagania mogą się zmienić. Układ jezdny można przesuwać do przodu lub do tyłu, aby zoptymalizować rozkład obciążeń, na przykład w przypadku dodania osprzętu rozlewającego z tyłu maszyny. Hydrauliczny układ jezdny jest bardzo stabilny na pochyłości, zapewnia rozłożenie obciążeń w 100% i dobrze trzyma się drogi ze względu na nisko położony środek ciężkości. Ponadto doskonale trzyma się podłoża. Krótko mówiąc, gwarantuje bezproblemową jazdę! Model Volumetra typu D (dwuosiowy) jest standardowo wyposażony w układ jezdny Hydro-Tandem z tylną osią nadążną, natomiast wersja T (trzyosiowa) ma w standardzie układ Hydro-Tridem z dwiema osiami skrętnymi wymuszającymi (pierwsza i ostatnia oś) oraz pierwszą oś podnoszoną (do przejazdów na pusto).

Dyszel i zawieszenie dyszla

Wóz Volumetra ma w standardzie dyszel, w kształcie litery V lub Y, na którym montuje się układ pompujący, by go chronić przed przypadkowym zetknięciem z kołami ciągnika. W przypadku pompy krzywkowej, nie jest ona umieszczona w dyszlu, tylko z boku, aby umożliwić szybki i łatwy dostęp w celu wykonania konserwacji krzywek pompy. Do modelu Volumetra specjalnie zaprojektowano krótki dyszel, aby pojazd miał bardziej zwartą budowę. Dyszel wozu Volumetra jest standardowo wyposażony w zawieszenie z silentblokami lub oleopneumatyczne (w zależności od modelu). Komfort jest zatem zaprogramowany!

Uniwersalne zastosowanie i układ pompujący

Wóz asenizacyjny Volumetra może być wyposażony we wszystkie dostępne systemy pompowania: próżniowy, Storm (pompa odśrodkowa do opróżniania), Vacu-Storm (połączenie pompy próżniowej i odśrodkowej), system GARDA/JULIA (pompa próżniowa i odśrodkowa z działkiem rozlewającym), ślimakowy oraz krzywkowy. Są więc skuteczne rozwiązania dla każdego typu użytkownika. Poza wydajnym systemem pompowania można jeszcze zwiększyć komfort obsługi i wyspecjalizowanie maszyny dzięki modułom ramienia pompującego i opróżniającego (przednie ramię JUMBO lewe/prawe, dwuczłonowe ramię samonośne, wysięgnik tylny lub ramię wyładowcze) oraz dzięki systemom mieszania wbudowanym w zbiornik (mieszadło hydrauliczne lub pneumatyczne) itp. Krótko mówiąc - maszyna jest w 100% dostosowana do potrzeb odbiorcy!

Podnośnik i zasilanie osprzętu

Wóz Volumetra ma w standardzie punkty mocowania pod tzw. zaczep zintegrowany (opcja), umożliwiający montaż każdego osprzętu do aplikacji powierzchniowej i doglebowej z oferty firmy JOSKIN, w tym najszerszego i najcięższego, do cztero- lub trzypunktowego układu zawieszenia. Połączenie podnośnika ze zbiornikiem nadaje modelowi Volumetra bardziej zwartą budowę i pozwala zachować idealny nacisk na oczko, nawet z bardzo szeroką rampą rozlewającą. Kolejna zaleta: osprzęt do rozlewania jest umieszczany jak najbliżej górnej części zbiornika, aby zmniejszyć zwis tylny. Odległość od zbiornika do haków podnośnika jest możliwie jak najmniejsza, aby zapewnić optymalne rozłożenie obciążeń. Zasilanie osprzętu odbywa się od góry zbiornika, co zapewnia mniejsze zużycie przewodów i krótszy przepływ, a więc większą wydajność i mniejszy spadek ciśnienia.